کد خبر : 1179 ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت [ ۱۴:۰۰ ]
پرینت ذخیره فایل ارسال به دوستان

رئیس انجمن خوشنویسان تبریز خبر داد:

ثبت عنوان «تبریز، خاستگاه خط نستعلیق» در فهرست آثار ملی

  🔹رئیس انجمن خوشنویسان تبریز از ثبت عنوان «تبریز، خاستگاه خط نستعلیق» در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: با تصویب کمیته ملی ثبت میراث ناملموس فرهنگی، تبریز به عنوان مهد و خاستگاه خط نستعلیق، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. 🔸به گزارش روابط‌عمومی انجمن خوشنویسان تبریز، یونس نصیری با اعلام این […]

 

🔹رئیس انجمن خوشنویسان تبریز از ثبت عنوان «تبریز، خاستگاه خط نستعلیق» در فهرست آثار ملی خبر داد و گفت: با تصویب کمیته ملی ثبت میراث ناملموس فرهنگی، تبریز به عنوان مهد و خاستگاه خط نستعلیق، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

🔸به گزارش روابط‌عمومی انجمن خوشنویسان تبریز، یونس نصیری با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: ثبت این عنوان، پس از پیگیری‌ها و رایزنی‌های مختلف محقق شده‌ و نشانگر خاستگاه واقعی این هنر فاخر است.

🔸رئیس انجمن خوشنویسان تبریز تصریح کرد: کمیته ملی ثبت میراث ناملموس فرهنگی، با پیگیری های سازمان میراث فرهنگی و مستندات جناب محمدنقی نوعی‌پور هنرمند و محقق حوزه خوشنویسی، تبریز را به عنوان «خاستگاه خط نستعلیق» در فهرست آثار ملی کشور ثبت کرد.
نصیری یادآور شد: خط نستعلیق در قرن هشتم هجری، توسط میرعلی تبریزی وضع شده و امروز به عنوان یکی از نمادهای بارز فرهنگ و هویت اسلامی و ایرانی شناخته می‌شود.
🔸رئیس انجمن خوشنویسان تبریز گفت: خط نستعلیق در تمام جهان، با معیار و اسلوبی شناخته می‌شود که در تبریز و توسط میرعلی تبریزی، بنا نهاده شده است.
🔸وی در همین زمینه به قطعه شعری از نظام‌الدین سلطانی معروف به سلطان‌علی مشهدی ملقب به «سلطان الخطاطین» اشاره و خاطرنشان کرد: این شاعر، از خوشنویسان خراسان و از معروف‌ترین نستعلیق‌نویسان قرن نهم و دهم ایران است که با قطعه شعر معروف
«نسخ تعلیق گر خفی و جلی است/ واضع الاصل خواجه میرعلی است/ نی کلکش از آن شکرریز است/ کاصلش از خاک پاک تبریز است»
بر جایگاه شاخص نستعلیق تبریز و رتبه بی‌نظیر میرعلی تبریزی، صحه می‌گذارد.
🔸وی در پایان اظهار داشت: حفظ اصالت این هنر، نیازمند توجه جدی مجموعه‌های فرهنگی است.

ارسال دیدگاه